muhasebe denetimi önemli noktalar...... :)

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

07 Oca 2011, 20:19

[quote="Capricorn"]
[quote="BETÜL_20"]
[quote="Capricorn"]
Yazdıklarım geçmiş dönemlerde sınava giren arkadaşlar tarafından yadırgandı sanırım. Amacım bu değildi, öyleyse özür dilerim. Ne kadar çalışırsanız çalışın soru çözmek heleki geçmiş yıl sorularını çözmek gireceğiniz sınavın mantığını, gelecek-gelebilecek soru kalıplarını yakalanamınızı sağlar. Okadar çok soru çözdüm ki inanın soruyu gördüğümde direk aklıma cevap geliyor şıklara bakmadan. Özellikle 56. -120. sorular arasında çok az yanlış çıkarıyorum bunun sebebi ise Kamu yönetimi mezunu olmam ve eko-maliye ve hukuk grubu dersleri daha rahat bir şekilde yapıyor olmam. Bu herkesde böyle olmak durumunda değil. Amacım neden kazanamadınız sınav çocuk oyuncağı ben oldum demek değil bazı hususlara dikkat çekmekti. Bilgiyi öğrenmek ve öğrendiğiniz bilgiyi test etmek istiyorsanız zaten geçmiş dönem sorularını çözmeyin hepsi aynı nerdeyse. Ben şu ana kadar en üst sınır olarak 2007 Haziran döneminde 102 neti gördüm, Mart 2010 - 90 / Haziran - 83 / Kasım - 88 / bu sınava girsem aynı olacak diye bir kaide bir genelleme yok, sınav stresini anlarım ki üzerimde çok büyük baskı var hepinizi anlıyorum, süre sorunu olabilir yetişmez onada eyvallah (ilk günden bu güne süre tutuyorum yetiştiremediğim olmadı) ama burada özellikle üzerine bastığım ve nerdeyse tüm mesajlarımda dile getirip artık sizleri bıktırdığım nokta; Sınav kendini tekrar ediyor ve umarım yeniden eder:)

Hepinize başarılar:)
[/quote]aslında haklısın arkadaşım fakat sınav şunu da yapıyor dikkatimizi ölçüyor....yani çok iyi bildiğimiz hatta ezberlediğimiz soruları bile yanlış yapabiliyoruz çünkü biz soruları ezberliyoruz resmen anlamıyoruz çoğunu böyle sorarsa bunu işaretlicez diyoruz anlamakla vakit harcamayı sevmiyoruz pek....işte bu yüzden çoğu zaman sınavlarda ters köşe olabiliyoruz....bunu önlemek için yapmamız gereken aslında çok basit sınav kendini tekrarlıyor buna katılıyorum ama sınav bununla birlikte dikkatimizi ve zamanımızıda ölçüyor,zamanımızı iyi kullanıp dikkatli bir şekilde  sorulara hakim olmalıyızzz..... ;) ;)
[/quote]

Haklısın tabiki. örneğin finansal muhasebedeki yevmiye kayıtlarında borçlu çalışan bir hesabın hangi durumlarda alacaklı olduğunu ilk zamanlar anlayamıyordum. Ters kayıtları ve dönemsonu işlemlerini yaparken kafam karışıyordu sorularda ama artık hesapların işleyişinide öğrendim kavrayabildiğim ölçüde. Örneğin;

Şüpheli duruma düşen alacağa karşılık ayrıldığında bu hesabın alacakta olması gerektiğini, borca geçtiğinde alacağın değersiz hale geldiğini yada tahsilinin imkansız hal aldığını bilerek borçlandırıldığını bilmek var, bu sürekli kendini tekrar eden bir sorudur diyerek kalıbı ezberlemenin farkı var. İşletmenin borcunu ortak ödemiştir dediğinde Kasayı görüp atlamak var, Ortaklara borçlar hesabının kullanılması gerektiğini bilerek yanlış şıkları elemek var. Azalan kalanlar amortisman yönteminde normal amortisman oranının 2 katını alacağını bilmek ama üst sınırın % 50 geçmeyeciğini bilmeden soruyu bildiğin halde yanlış çözebilmek var. Birde 6 yıllık soru hazinesinde bu yanlışları görerek doğruyu öğrenmek var ki o en büyük şansımız. Her dersin belli başlı konuları var, öğrenciyi çelişkiye düşürecek ve özellikle hata yapmasını sağlayacak. Bunun önüne geçmek önce bilgiyi doğru algılamak, sonra bolca soru çözerek pratik bilgiyi uygulayabilmektir. Sadece ezberle olmaz bu iş hemfikiriz o noktada. Konunun gidişatını bozduğumdan tekrar özür diliyorum:)
[/quote]işte benim de anlatmak istediğim tam da bu söylediklerinn....özür dilemene gerek yok arkadaşım bu paylaşımlarımız da çok önemli bilgiler okuyan her arkadaşımızın yararına olacağından eminim..... ;)
HAYAT ÇATLAK BARDAKTAKİ SUYA BENZER....İÇSENDE TÜKENİR İÇMESENDE  !!!!!  BU YÜZDEN TAT ALMAYA BAK ÇÜNKÜ YAŞASANDA BİTECEK YAŞAMASANDA ..........!!!!!!!!

burçak
Altın Üye
Altın Üye

07 Oca 2011, 21:12

arkadaşlar tüm paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorummmmm
уαℓηız ѕαвяє∂єηℓєяє, є¢ιяℓєяι ѕσηѕυz σℓαяαк ö∂єηє¢єктιя...

gєяçєк вαşαяι вαşαяιѕιzℓιк кσякυѕυηυ уєηєвιℓмєктιя...

яüzgαяιη уöηüηü тαуιη є∂ємєуιz αмα gємιηιη уöηüηü ∂єğιşтιяєвιℓιяιz!!!

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

07 Oca 2011, 21:35

[quote="burçak"]
arkadaşlar tüm paylaşımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorummmmm
[/quote]rica ederiz arkadaşımmm :)
HAYAT ÇATLAK BARDAKTAKİ SUYA BENZER....İÇSENDE TÜKENİR İÇMESENDE  !!!!!  BU YÜZDEN TAT ALMAYA BAK ÇÜNKÜ YAŞASANDA BİTECEK YAŞAMASANDA ..........!!!!!!!!

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 10:54

olumlu görüs; isletmenin mali tabloları; genel kabul görmüs muhasebe ilkelerine, tutarlılık
ve tam açıklama ilkelerine uygunsa olumlu görüs
olumsuz görüs ; genel kabul görmüs muh. ilkelerine sapma varsa ve tutarlılılık ve tam
açıklama ilkelerindede sapmalar varsa olumsuz görüs
sartlı görüs ; tablolar genel kabul görmüs muhasebe ilkelerine , tutarlılık ve tam açıklama
ilkelerine uygun degilse ve bu uygunsuzluk önemli degilse sartlı
görüs bildirmekten kaçınma; denetim kapsamının görüs bildiremiyecek kadar
sınırlandırılmıs olması, yeterli kanıt toplanmaması, iç kontrol sisteminin etkin olmaması,önemli belirsizliklerin olması.
    ;)  ;)

Kullanıcı avatarı
achilles
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 12:14

[quote="BETÜL_20"]
olumlu görüs; isletmenin mali tabloları; genel kabul görmüs muhasebe ilkelerine, tutarlılık
olumsuz görüs ; genel kabul görmüs muh. ilkelerine sapma varsa ve tutarlılılık ve tam
sartlı görüs ; tablolar genel kabul görmüs muhasebe ilkelerine , tutarlılık ve tam açıklama
sınırlandırılmıs olması, yeterli kanıt toplanmaması, iç kontrol sisteminin etkin olmaması,önemli belirsizliklerin olması.
    ;)  ;)
[/quote]

TEŞEKKÜRLER ARKADAŞIM ÇOK FAYDALI BİLGİ

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 12:15

[quote="achilles"]
[quote="BETÜL_20"]
    ;)   ;)
[/quote]

TEŞEKKÜRLER ARKADAŞIM ÇOK FAYDALI BİLGİ
[/quote]rica ederimm arkadaşım :)

Krizantem
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 14:31

[quote="gulcanbelek"]
karizantem sana katılıyorum evde oturup çözmekle sınav çok farklı oluyo en başta bilgiden hariç zamanı yetiremiyosun bildiğin sorular bile iyi okumadan cevaplıyosun sonra hüsran artı hazirandan bu yana pek de eski sorular tekrar etmiyo dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama çok farklı kelimeler ve değişik soru tipi geliyo temnnim tüm emek verenler kazansın inşallah.
[/quote]
Evet o atmosferde her şey değişiyor. Dikkat ve bigimizle ve tabii ki şanssızlık yaşamaz isek üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Umarım emek veren herkes karşılığını alır.
[align=right]İnanmak var olmaktır bilirsin, inandığımız şeyler için yaşayalım ;) [/align]

Çok mütevaziyimdir bu yüzden sadece iyi olduğumu iddia ediyorum. Yoksa "MÜKEMMEL" olduğumu herkes bilir (:

Krizantem
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 14:33

[quote="BETÜL_20"]
[quote="Capricorn"]
[quote="BETÜL_20"]
[quote="Capricorn"]
Yazdıklarım geçmiş dönemlerde sınava giren arkadaşlar tarafından yadırgandı sanırım. Amacım bu değildi, öyleyse özür dilerim. Ne kadar çalışırsanız çalışın soru çözmek heleki geçmiş yıl sorularını çözmek gireceğiniz sınavın mantığını, gelecek-gelebilecek soru kalıplarını yakalanamınızı sağlar. Okadar çok soru çözdüm ki inanın soruyu gördüğümde direk aklıma cevap geliyor şıklara bakmadan. Özellikle 56. -120. sorular arasında çok az yanlış çıkarıyorum bunun sebebi ise Kamu yönetimi mezunu olmam ve eko-maliye ve hukuk grubu dersleri daha rahat bir şekilde yapıyor olmam. Bu herkesde böyle olmak durumunda değil. Amacım neden kazanamadınız sınav çocuk oyuncağı ben oldum demek değil bazı hususlara dikkat çekmekti. Bilgiyi öğrenmek ve öğrendiğiniz bilgiyi test etmek istiyorsanız zaten geçmiş dönem sorularını çözmeyin hepsi aynı nerdeyse. Ben şu ana kadar en üst sınır olarak 2007 Haziran döneminde 102 neti gördüm, Mart 2010 - 90 / Haziran - 83 / Kasım - 88 / bu sınava girsem aynı olacak diye bir kaide bir genelleme yok, sınav stresini anlarım ki üzerimde çok büyük baskı var hepinizi anlıyorum, süre sorunu olabilir yetişmez onada eyvallah (ilk günden bu güne süre tutuyorum yetiştiremediğim olmadı) ama burada özellikle üzerine bastığım ve nerdeyse tüm mesajlarımda dile getirip artık sizleri bıktırdığım nokta; Sınav kendini tekrar ediyor ve umarım yeniden eder:)

Hepinize başarılar:)
[/quote]aslında haklısın arkadaşım fakat sınav şunu da yapıyor dikkatimizi ölçüyor....yani çok iyi bildiğimiz hatta ezberlediğimiz soruları bile yanlış yapabiliyoruz çünkü biz soruları ezberliyoruz resmen anlamıyoruz çoğunu böyle sorarsa bunu işaretlicez diyoruz anlamakla vakit harcamayı sevmiyoruz pek....işte bu yüzden çoğu zaman sınavlarda ters köşe olabiliyoruz....bunu önlemek için yapmamız gereken aslında çok basit sınav kendini tekrarlıyor buna katılıyorum ama sınav bununla birlikte dikkatimizi ve zamanımızıda ölçüyor,zamanımızı iyi kullanıp dikkatli bir şekilde  sorulara hakim olmalıyızzz..... ;) ;)
[/quote]

Haklısın tabiki. örneğin finansal muhasebedeki yevmiye kayıtlarında borçlu çalışan bir hesabın hangi durumlarda alacaklı olduğunu ilk zamanlar anlayamıyordum. Ters kayıtları ve dönemsonu işlemlerini yaparken kafam karışıyordu sorularda ama artık hesapların işleyişinide öğrendim kavrayabildiğim ölçüde. Örneğin;

Şüpheli duruma düşen alacağa karşılık ayrıldığında bu hesabın alacakta olması gerektiğini, borca geçtiğinde alacağın değersiz hale geldiğini yada tahsilinin imkansız hal aldığını bilerek borçlandırıldığını bilmek var, bu sürekli kendini tekrar eden bir sorudur diyerek kalıbı ezberlemenin farkı var. İşletmenin borcunu ortak ödemiştir dediğinde Kasayı görüp atlamak var, Ortaklara borçlar hesabının kullanılması gerektiğini bilerek yanlış şıkları elemek var. Azalan kalanlar amortisman yönteminde normal amortisman oranının 2 katını alacağını bilmek ama üst sınırın % 50 geçmeyeciğini bilmeden soruyu bildiğin halde yanlış çözebilmek var. Birde 6 yıllık soru hazinesinde bu yanlışları görerek doğruyu öğrenmek var ki o en büyük şansımız. Her dersin belli başlı konuları var, öğrenciyi çelişkiye düşürecek ve özellikle hata yapmasını sağlayacak. Bunun önüne geçmek önce bilgiyi doğru algılamak, sonra bolca soru çözerek pratik bilgiyi uygulayabilmektir. Sadece ezberle olmaz bu iş hemfikiriz o noktada. Konunun gidişatını bozduğumdan tekrar özür diliyorum:)
[/quote]işte benim de anlatmak istediğim tam da bu söylediklerinn....özür dilemene gerek yok arkadaşım bu paylaşımlarımız da çok önemli bilgiler okuyan her arkadaşımızın yararına olacağından eminim..... ;)
[/quote]Katılıyorum fark ettiyseniz yorumlarım sizinkilere pararleldi bazı yerler dışında. Ben ilave sınav deneyiminizi yazdım. Bunun dışında sizin görüşleriniz beni lumsuz etkildmedi. Fikir paylaşımlarımız kazancımız oluyor rahatsız olmayın.  ;)
[align=right]İnanmak var olmaktır bilirsin, inandığımız şeyler için yaşayalım ;) [/align]

Çok mütevaziyimdir bu yüzden sadece iyi olduğumu iddia ediyorum. Yoksa "MÜKEMMEL" olduğumu herkes bilir (:

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 15:26

;) ;)

Kullanıcı avatarı
gulcanbelek
Altın Üye
Altın Üye

08 Oca 2011, 23:06

[quote="BETÜL_20"]
[quote="Krizantem"]
[quote="zhrr"]
bu sürekli dosya evrakları ile cari dosya evraklarına bir hatırlatması kodu falan olan varmı ben ikisini hep karıştırıyorum  ??? düşünüyorum ama uyduramıyorum aklımda kalmıyor bir türlü bu konuyla ilgili bir fikri olan varsa paylaşabilirmi
[/quote]

zhrr ben ayrımı öngörüldüğü şekilde ''Dönemselliğe'' göre yapıyorum. Mutlaka düşünmüşsündür de genel bilgi paylaşımı olsun ;)

Devamlı Dosyalar (Daimi – Sürekli):  Birden fazla dönemlerde yararlanılabilen ve işletmenin genel durumunu gösteren belgelerin bulunduğu dosyalardır.

Cari Dosyalar (Yıllık ÇalıĢma Dosyası): Denetlenen döneme ait belgelerin bulunduğu dosyadır. Denetçinin denetim sırasında tuttuğu notlar ve diğer müsveddeler bu dosyada yer almaktadır.

1-Sürekli dosyalarda yer alabilecek çalışma kağıtları:

• İşletmenin ana sözleşmesi
• Hesap planı ve açıklamalar
• Organizasyon şeması ve yönetmeliği
• Kontratlar, sözleşmeler ve anlaşmalar
• İşletme ve sektörü ile ilgili tanıtıcı bilgiler
• Yönetim kurulu tutanakları
• Hesap analiz cetvelleri
• Vergi beyannamelerinin kopyaları
• İstatistiki bilgiler
• Önceki yıl mali tablo kopyaları
• Önceki yıl denetim raporu kopyaları

2-Cari Dosyada yer alabilecek çalışma kağıtları:

• Denetim anlaşması
• Denetim programı
• İç kontrol anket formları
• İç kontrol notları ve akış çizelgeleri
• Yazışmalar
• Tutanak ve sözleşme örnekleri

[/quote]çok teşekkürler arkadaşım zaten başka nasıl akılsa tutulabilirki bu konu emeğine sağlık.... :)
[/quote]
CARİ DOSYADA DÖNEMİN GENEL GEÇİCİ MİZANLARDA OLMALI

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

09 Oca 2011, 08:59

[quote="gulcanbelek"]
[quote="BETÜL_20"]
[quote="Krizantem"]
[quote="zhrr"]
bu sürekli dosya evrakları ile cari dosya evraklarına bir hatırlatması kodu falan olan varmı ben ikisini hep karıştırıyorum  ??? düşünüyorum ama uyduramıyorum aklımda kalmıyor bir türlü bu konuyla ilgili bir fikri olan varsa paylaşabilirmi
[/quote]

zhrr ben ayrımı öngörüldüğü şekilde ''Dönemselliğe'' göre yapıyorum. Mutlaka düşünmüşsündür de genel bilgi paylaşımı olsun ;)

Devamlı Dosyalar (Daimi – Sürekli):  Birden fazla dönemlerde yararlanılabilen ve işletmenin genel durumunu gösteren belgelerin bulunduğu dosyalardır.

Cari Dosyalar (Yıllık ÇalıĢma Dosyası): Denetlenen döneme ait belgelerin bulunduğu dosyadır. Denetçinin denetim sırasında tuttuğu notlar ve diğer müsveddeler bu dosyada yer almaktadır.

• İstatistiki bilgiler

• Denetim anlaşması
• Denetim programı
• Yazışmalar

[/quote]çok teşekkürler arkadaşım zaten başka nasıl akılsa tutulabilirki bu konu emeğine sağlık.... :)
[/quote]
[/quote]evet arkadaşım doğruuu :)

Krizantem
Altın Üye
Altın Üye

09 Oca 2011, 15:30

[quote="gulcanbelek"]
[/quote]
Çok haklısın ve de dikkatli Gülcan'cım tamamladım eksik maddeleri ;) Çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Filiz Türkoğlu
Yönetici
Yönetici

09 Oca 2011, 16:41

[quote="BETÜL_20"]
[quote="gulcanbelek"]
[quote="BETÜL_20"]
[quote="Krizantem"]
[quote="zhrr"]
bu sürekli dosya evrakları ile cari dosya evraklarına bir hatırlatması kodu falan olan varmı ben ikisini hep karıştırıyorum  ??? düşünüyorum ama uyduramıyorum aklımda kalmıyor bir türlü bu konuyla ilgili bir fikri olan varsa paylaşabilirmi
[/quote]

Devamlı Dosyalar (Daimi – Sürekli):  Birden fazla dönemlerde yararlanılabilen ve işletmenin genel durumunu gösteren belgelerin bulunduğu dosyalardır.

• İstatistiki bilgiler

• Denetim anlaşması
• Denetim programı
• Yazışmalar

[/quote]
[/quote]evet arkadaşım doğruuu :)
[/quote]
SORU ANKET FORMLARI DA SÜREKLİ-DAİMİ DOSYADA BULUNUYOR ;)
En son Filiz Türkoğlu tarafından 09 Oca 2011, 16:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Cesaret hiçbir şeyden korkmuyorum demek değildir. Korkmamayı sadece aptallar yapabilir. Cesaret korksan da o işin üzerine gidebilmektir." demiş bir zat-ı muhterem...

Genelde objektif, kizinca subjektif; birazcik narsist; yerinde realist; koyu bir kemalist; kesinlikle humanist sirasi gelince duygusal, ucuk kacik marjinal..yeterli mi... :) :)

gizem

20 Oca 2011, 02:25

[quote="BETÜL_20"]
                                  GENEL KABUL GÖRMÜŞ DNETİM STANDARTLARI

GENEL STANDARTLAR     ÇALIŞMA ALANI STANDARTLARI    RAPORLAMA STANDARTLARI

M esleki dikkat ve özen       K anıt toplama                                       Y eteterli açıklama
E ğitim ve yeterlilik               İ ç kontrolün incelenmesi                    U ygunluk
B ağımsızlık                          P lanlama ve gözetim                           T utarlılık
                                                                                                                  A
                                                                                                                  G örüş bildirme

;) ben bu şekilde aklımda tuttum arkadaşlar sizinle paylaşmak istedim......   :) :)

harikasın arkadaşım çok sağol
[/quote]

“Muhasebe Denetimi” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir