deneme 15 teki sorular

Kullanıcı avatarı
ilknurum4
Altın Üye
Altın Üye

31 Oca 2012, 21:17

sevgili yöneticilerimiz ve diğer arkadaşlarım

deneme 15 teki cevap anahtarı hatalı bilgi vermek istedim

Serdar CELEBİ
Altın Üye
Altın Üye

31 Oca 2012, 21:31

a mı diyim bmi diyim cmi diyim nediyim 8)
En son Serdar CELEBİ tarafından 31 Oca 2012, 21:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yellow and Red  . . !

Kullanıcı avatarı
ilknurum4
Altın Üye
Altın Üye

31 Oca 2012, 21:34

[quote="Serdar CELEBİ"]
a mı diyim bmi diyim cmi diyim nediyim 8)
[/quote]

sen yapıştır hocam ;D ;D

olcay
Altın Üye
Altın Üye

31 Oca 2012, 21:48

[quote="ilknurum4"]

[/quote]
duyduk duymadık demeyin duyanlar duymayanlara duyursun :D

Kullanıcı avatarı
ilknurum4
Altın Üye
Altın Üye

31 Oca 2012, 21:49

[quote="olcay"]
[quote="ilknurum4"]

[/quote]
[/quote]

flashh flashh 

olcay
Altın Üye
Altın Üye

31 Oca 2012, 21:54

[quote="ilknurum4"]
[quote="olcay"]
[quote="ilknurum4"]

[/quote]
[/quote]

flashh flashh
[/quote]
yılın olayı :D :D

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

01 Şub 2012, 08:46

Arkadaslar deneme soruları ve cevap anahtarı kontrol edılıyor. Gereklı duzeltme yapılınca tum arkadaslara duyurulacak
SMMM EĞİTİM SETİ SATIN ALMAK İÇİN BİZE ULAŞIN

(forumstajer@hotmail.com.tr)

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

01 Şub 2012, 10:29

Arkadaslar cevap anahtarında gereklı duzeltmeler yapıldı yenı halı tum arkadaslara maıl atılmıstır. Bilgilerinize

Kullanıcı avatarı
ilknurum4
Altın Üye
Altın Üye

01 Şub 2012, 11:32

[quote="SMMM Gökhan GÜLBEK"]
Arkadaslar cevap anahtarında gereklı duzeltmeler yapıldı yenı halı tum arkadaslara maıl atılmıstır. Bilgilerinize
[/quote]

ÇOK TEŞEKKÜRLER

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

01 Şub 2012, 11:35

Biz tesekkur ederız uyarı ıcın başka testın sonucları karısmıs sanırım.  ;)

Serdar CELEBİ
Altın Üye
Altın Üye

01 Şub 2012, 21:36

deneme 10      5.sorunun cevabı E      C olarak verilmiş gokhan hocam bilginize
En son Serdar CELEBİ tarafından 01 Şub 2012, 21:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yellow and Red  . . !

serife
Acemi Üye
Acemi Üye

02 Şub 2012, 16:04

merhaba, benim de deneme 11 ile ilgili sorularım olacaktı, 3.soruda diyor ki:
Kaynaklardan bir takvim yılı içinde elde edilen kazanç ve iratların bir araya getirilip toplanmasına ve bu suretle hesaplanan gelirin vergi dairesine bildirilmesine mahsus olan beyannameye ne ad verilir?
a-gelir beyannamesi
b-yıllık beyanname
c-münferit beyanname
d-muhtasar beyanname
e-özel beyanname

Doğru cevap b şıkkı yani yıllık beyanname ancak; bunun doğrusu yıllık gelir vergisi beyannamesi değil mi? yani ben bu bakış açısıyla baktığımda doğru cevabın neden gelir beyannamesi olmadığını, yıllık beyanname olduğunu da düşünüyorum..

bir diğer sorum ise hemen alttaki 4.soru:
Aşağıda belirtilenlerden hangisi için elde ettikleri gelirleri dolayısıyla beyanname vermek zorundadır?
burda da doğru cevap mesken kira gelirleri, evet doğrusu da bu ancak aynı soruda c şıkkında olduğu gibi(kazançları istisna haddi içinde kalanlar) bir durum söz konusu değil mi meskenlerde? kazancımız belli bir haddi aşmıyorsa beyanname vermiyoruz. sorunun cevabı eksik olduğu için şaşırtıyor. bunun gibi bir de motorlu taşıtlar vergisinden sorumlu olan memur şıkkı sorusu vardı yine hangi hallerde (bana göre cümlenin başına tescil eklenmesi gerekiyordu) olduğu yazmıyor.. ve yine aynı şekilde cevabı ikmalen tarh olan bir soruda idarece kelimesi geçiyordu ve kanunu açıp baktığımda o soru idarece tarh cevabına daha yakındı..

benim size sormak istediğim bu tarz eksik cevaplı sorular sınavda gelir mi? kusura bakmayın biraz uzun oldu amacım eksik bulmak da değil ama vergi hukuku sorularında çok kafam karıştı, sınavda da böyleyse adeta ters köşe yapıyorlar; insan doğru cevabı bile bile ama bunda da şu istisna vardı ama bu da ygv beyannamesinin içinde geçiyor gibi tereddütte kalıyor :/ 
En son serife tarafından 02 Şub 2012, 16:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

serife
Acemi Üye
Acemi Üye

02 Şub 2012, 16:35

deneme sınavı 2de bulunan 20.soru yanlış değil mi acaba?
Yevmiye defteri, kullanılmadan önce aşağıdakilerden hangisine tasdik ettirilmelidir?
a-noter
b-yeminli mali müşavir
c-asliye ticaret mahkemesi
d-sanayi ve ticaret bakanlığı
e-ticaret sicil memurluğu

doğru cevap a şıkkı noter gözüküyor ancak ticaret sicil memurluğu da doğru cevap değil mi?

olcay
Altın Üye
Altın Üye

02 Şub 2012, 16:56

[quote="serife"]
Yevmiye defteri, kullanılmadan önce aşağıdakilerden hangisine tasdik ettirilmelidir?
a-noter
b-yeminli mali müşavir

doğru cevap a şıkkı noter gözüküyor ancak ticaret sicil memurluğu da doğru cevap değil mi?
[/quote]
a şıkkı noter cevabı doğrudur.

yevmiye defteri
envanter ve bilanço defteri
işletme hesabı defteri
defteri kebir
karar defteri

ticari defterler,iş yerinin,iş yeri olmayanlar için ikametgahın bulunduğu yerdeki noter veya noterlik görevini yapanlar tarafından tasdik edilir.(VUK MADDE 223)

eğer defterler anonim ve limited şirketlerin kuruluş aşamasındaysa şirket merkezinin bulunduğu yer ticaret sicili memuru veya noter tarafından tasdik edilir.
En son olcay tarafından 02 Şub 2012, 16:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

02 Şub 2012, 17:28

[quote="Serdar CELEBİ"]
[/quote]

evet serdar uyarın ıcın tsk ederım gereklı duzeltme yapıldı

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

02 Şub 2012, 17:40

[quote="serife"]
merhaba, benim de deneme 11 ile ilgili sorularım olacaktı, 3.soruda diyor ki:
Kaynaklardan bir takvim yılı içinde elde edilen kazanç ve iratların bir araya getirilip toplanmasına ve bu suretle hesaplanan gelirin vergi dairesine bildirilmesine mahsus olan beyannameye ne ad verilir?
a-gelir beyannamesi
b-yıllık beyanname
c-münferit beyanname
d-muhtasar beyanname
e-özel beyanname

Soruda gerçek kişilerin elde ettiği bir takvim yılı ıcınde elde edılen seklınde demedıgı ıcın yanı sahıs ve kurumları genel olarak kapsayacak sekılde hazırlanan bır soru aslında yıllık olması bu yonden doğru fakat cok ınce bır noktaya dıkkat edılmesı gerektıgı ıcın soruyu degıstırıyorum. A skkına kdv beyannamesı b sıkkınıda Yıllık gelır vergısı beyannamesı olarak duzeltıyorum bunları maıl atacam tum arkadaslara aslında soruda sıkıntı yok ama dedıgım gıbı karısıklıga yol acabılır o yuzden duzeltme yapıyorum.

Doğru cevap b şıkkı yani yıllık beyanname ancak; bunun doğrusu yıllık gelir vergisi beyannamesi değil mi? yani ben bu bakış açısıyla baktığımda doğru cevabın neden gelir beyannamesi olmadığını, yıllık beyanname olduğunu da düşünüyorum..

bir diğer sorum ise hemen alttaki 4.soru:
Aşağıda belirtilenlerden hangisi için elde ettikleri gelirleri dolayısıyla beyanname vermek zorundadır?
burda da doğru cevap mesken kira gelirleri, evet doğrusu da bu ancak aynı soruda c şıkkında olduğu gibi(kazançları istisna haddi içinde kalanlar) bir durum söz konusu değil mi meskenlerde? kazancımız belli bir haddi aşmıyorsa beyanname vermiyoruz. sorunun cevabı eksik olduğu için şaşırtıyor. bunun gibi bir de motorlu taşıtlar vergisinden sorumlu olan memur şıkkı sorusu vardı yine hangi hallerde (bana göre cümlenin başına tescil eklenmesi gerekiyordu) olduğu yazmıyor.. ve yine aynı şekilde cevabı ikmalen tarh olan bir soruda idarece kelimesi geçiyordu ve kanunu açıp baktığımda o soru idarece tarh cevabına daha yakındı..

BU SORUDA SIKINTI YOK FAKAT BU TARH YONTEMLERI BIRBIRINE TANIM OLARAK YAKIN SIZINDE SOYLEDIGINIZ GIBI ONLARA DIKKAT ETMEK GEREKIYOR EĞER DENEMELERDE BU SEKILDE OLDUGUNU DUSUNDUGUNUZ BIR SORU VARSA TAM OLARAK DENEME NUMARASINI VE SORUYU VERIRSENIZ BAKALIM SON OLARAK YAZINIZDA HATA ARAMADIGINIZI BELIRTMISSINIZ ZATEN BIZIMDE HATAMIZI ARIYORLAR DIYE DUSUNMUYORUZ. ÖNEMLI OLAN VARSA HATALARIN DUZELTILMESI SIZE HATALI GELEBILIR SORUN LUTFEN BAKALIM BIRLIKTE SORU CIDDEN DOĞUDUR SIZ YANLIS BILGIYLE HAREKET EDIYORSUNUZDUR SIZ DOĞRU CEVABI OGRENMIS OLURSUNUZ SORU HATALIDIR BIZ DUZELTMEYI YAPARIZ BUNLAR BIRBIRLERIMIZIN ACIGINI YADA HATALARINI ARAMAK DEĞİLDİR. BEN ZATEN OZELLIKLE SOYLUYORUM ARKADASLARA VARSA SOYLEYIN DUZELTELIM DIYE NETICEDE HEPIMIZ INSANIZ HATASIZ KUL OLMUYOR BUGUN KOSKOCA TESMER BILE HER SINAVDA HATALI SORULAR YAPABILIYOR. BIZIM ICIN ONEMLI OLAN HATALARI ZAMANINDA DUZELTMEK BENDE ZATEN VAKIT BULDUKCA TARAMA YAPIYORUM SORULARDA

benim size sormak istediğim bu tarz eksik cevaplı sorular sınavda gelir mi? kusura bakmayın biraz uzun oldu amacım eksik bulmak da değil ama vergi hukuku sorularında çok kafam karıştı, sınavda da böyleyse adeta ters köşe yapıyorlar; insan doğru cevabı bile bile ama bunda da şu istisna vardı ama bu da ygv beyannamesinin içinde geçiyor gibi tereddütte kalıyor :/
[/quote]    SINAVDA EKSIK CEVAPLI SORULAR HATALI SORULAR GELEBILIR ZATEN OYLE DURUMLARDA IPTAL OLUYOR HEMEN HEMEN HER DONEMDE DE HATALI SORULAR OLABILIYOR. SINAVDA TUZAK SORULARDA GELEBILIR HERSEYE HAZIRLIKLI OLMAK DURUMUNDAYIZ

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

02 Şub 2012, 17:50

[quote="serife"]
a-noter
b-yeminli mali müşavir

[/quote]

SERIFE HM BAZI KAYNAKLARDA TICARET SICIL MEMURLUGUNA ONAMA YAPTIRILIR DIYE GECER FAKAT OZELLIKLE SIKLARDA NOTER VARSA DEFTERLERIN TASDIK MAKAMI NOTERDIR.

serife
Acemi Üye
Acemi Üye

03 Şub 2012, 10:17

[quote="Serdar CELEBİ"]
[/quote]

[/quote]

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Gökhan Bey, yıllık beyanname ile ilgili sorunun mantığını şimdi anladım.  ;)

Diğer bahsettiğim sorulardan biri deneme sınavı 11de 4.soru
a-Gerçek usulde vergilendirilmeyen zirai kazançlar
b-Tek işverenden alınan kesinti suretiyle vergilendirilmiş ücretler
c-Kazançları istisna haddi içinde kalanlar
d-Mesken kira gelirleri
e-Gelir vergisi tarifesinin birinci ve ikinci gelir dilimleri toplamlarının yarısını aşmayan kirası.

Doğru cevap mesken kira gelirleri, fakat mesken kira gelirlerinde kazançları istisna haddi içinde kalanların beyanname verme yükümlülüğü yok; benim sorum ise aynı soruda kazançları istisna haddi içinde kalanlar şıkkı geçtiği için mi mesken kira gelirlerine kazançları istisna haddini geçenler olarak bakıyoruz? yoksa doğru şık olan mesken kira gelirlerine bu cümlenin eklenmesi midir doğrusu? benim korkum sınavda farklı bir doğru cevap ile böyle bir soru çıkar da,  biz doğru cevap olarak mesken kira gelirlerini işaretlersek sınav komisyonu ''ama biz o şıkkın başına istisna haddi dışında kalanlar diye belirtmemiştik istisna da olabilir'' gibi bir sorunla karşılaşabilir miyiz?

Bu konuda sınavda farklı gelir de yanlış yaparım diye tereddüt ettiğim deneme 1deki 13.soru var:
Aşağıdakilerden hangisi vergi sorumluluğu kapsamına girmez?
a-Kanuni temsilcilerin, temsil ettikleri kişilerin vergi borçlarından sorumluluğu
b-Kaynakta vergi kesintisi yapanların sorumluluğu
c-Tüketicilerin malın satış fiyatı içindeki katma değer vergisini ödeme sorumluluğu
d-Mirasçıların ölen kişinin vergi borcundan sorumluluğu
e-Trafik şube memurlarının motorlu taşıtlar vergisinden sorumluluğu

Bu soruda da ben önce E şıkkını işaretledim doğru cevabın C şıkkı olduğunu gördüğümde açıp motorlu taşıtlar vergisi kanunundan baktım Kanunda Trafik şube memurlarının tescil işlemlerini bildirmekle sorumlu olduğu yazıyordu. Cümlenin başına tescil eklenmesi gerekir mi? yoksa benim kanunda geçen hadlerle hiç bağdaştırmayıp, sınavda düz mantık mı bakmam lazım sorulara?  :) çünkü noter ve ticaret sicil memurluğu ayrımında da bu geçerli.. uygulamada evet notere tasdik ettiriyoruz ama (yanılmıyorsam aralık ayında) yayınlanan kapanış tasdikleri ile ilgili sirkülerde dahi ticaret sicil memurluğu tasdik makamı olarak geçiyordu..

SMMM Gökhan GÜLBEK
Yönetici
Yönetici

03 Şub 2012, 10:39

[quote="serife"]
[quote="Serdar CELEBİ"]
[/quote]

[/quote]

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Gökhan Bey, yıllık beyanname ile ilgili sorunun mantığını şimdi anladım.  ;)

Diğer bahsettiğim sorulardan biri deneme sınavı 11de 4.soru
a-Gerçek usulde vergilendirilmeyen zirai kazançlar
b-Tek işverenden alınan kesinti suretiyle vergilendirilmiş ücretler
c-Kazançları istisna haddi içinde kalanlar
d-Mesken kira gelirleri
e-Gelir vergisi tarifesinin birinci ve ikinci gelir dilimleri toplamlarının yarısını aşmayan kirası.

Doğru cevap mesken kira gelirleri, fakat mesken kira gelirlerinde kazançları istisna haddi içinde kalanların beyanname verme yükümlülüğü yok; benim sorum ise aynı soruda kazançları istisna haddi içinde kalanlar şıkkı geçtiği için mi mesken kira gelirlerine kazançları istisna haddini geçenler olarak bakıyoruz? yoksa doğru şık olan mesken kira gelirlerine bu cümlenin eklenmesi midir doğrusu? benim korkum sınavda farklı bir doğru cevap ile böyle bir soru çıkar da,  biz doğru cevap olarak mesken kira gelirlerini işaretlersek sınav komisyonu ''ama biz o şıkkın başına istisna haddi dışında kalanlar diye belirtmemiştik istisna da olabilir'' gibi bir sorunla karşılaşabilir miyiz?

Sorularda cok tuzak aramakta doğru değil çünkü her soruya böyle yaklaşırsanız her soruya yorum katarsınız dolayısıyla gunluk ıste yaptıgınız ıslerı bu sorulara endekslemıs olacaksınız yanı teorı ıle uygulamayı karıstırırsanız bu ısın ıcınden cıkılmaz ozellıkle bılgı sorularında bunu yapmayın. Yoksa bır muh beyannamesının son verılme gununu sorsa zaten uygulamayla teorı arasında bır fark olmaz. Bu soruda cok yorum gerektırmeyen bır soru nıye dıger sıklara bakarsanız hıcbır sekılde verılmesını gerektırmıyor burda bır ıstısna var tabıkıde fakat bu soruda o sıkta ıstısna tutarını asmayan mesken kıra gelırı demıs olsaydı sıklarda soru hatalı olurdu onu zaten belırtırler burda ıstısnadan zıyada verılıp verılmeme hallerınden bahsedılıyor bır mesken kıra gelırı elde eden ne yapıyor beyanname verıyor. Bunun ıstısnası var tabıkıde ama dıger seceneklerın boyle bır durumu yok dıgerlerı cok acık ve net umarım demek ıstedıgımı anlatabılmısımdır.

Bu konuda sınavda farklı gelir de yanlış yaparım diye tereddüt ettiğim deneme 1deki 13.soru var:
Aşağıdakilerden hangisi vergi sorumluluğu kapsamına girmez?
a-Kanuni temsilcilerin, temsil ettikleri kişilerin vergi borçlarından sorumluluğu
b-Kaynakta vergi kesintisi yapanların sorumluluğu
c-Tüketicilerin malın satış fiyatı içindeki katma değer vergisini ödeme sorumluluğu
d-Mirasçıların ölen kişinin vergi borcundan sorumluluğu
e-Trafik şube memurlarının motorlu taşıtlar vergisinden sorumluluğu

Bu soruda da ben önce E şıkkını işaretledim doğru cevabın C şıkkı olduğunu gördüğümde açıp motorlu taşıtlar vergisi kanunundan baktım Kanunda Trafik şube memurlarının tescil işlemlerini bildirmekle sorumlu olduğu yazıyordu. Cümlenin başına tescil eklenmesi gerekir mi? yoksa benim kanunda geçen hadlerle hiç bağdaştırmayıp, sınavda düz mantık mı bakmam lazım sorulara?  :) çünkü noter ve ticaret sicil memurluğu ayrımında da bu geçerli.. uygulamada evet notere tasdik ettiriyoruz ama (yanılmıyorsam aralık ayında) yayınlanan kapanış tasdikleri ile ilgili sirkülerde dahi ticaret sicil memurluğu tasdik makamı olarak geçiyordu..
[/quote]

Bu soruda yıne aynı sekılde yukarıda da soyledıgım gıbı sımdı sıklara bakın c sıkkının dısındakı sıklarda vergının tahakkuku olsun sıstemde kısılerın borclandırılması olsun odenmesı olsun ılgılı kısıler sorumlu gorunuyor ama c sıkkında sız dusununkı bıryerden mal aldınız mal aldıgınız kdv dahıl odemenızı yaptınız bu fırma sıze satmıs oldugu bu satısdan dolayı devlete odemekle  yukumlu oldugu kdv yı sız  odemek zorundamısınız hayır onu fırma kendı kdv beyannamesını belırtıp kendısı odemek zorunda sızın orda musterı olarak sorumlulugunuz veya vatandas olarak alısverıs yaptıgınız fırma veya kurumdan fıs fatura almakla bıtıyor. Devlet bunu fırmalara mukelleflere yuklemıs sıstem bu sızınde bıldıgınız uzere yanı aslında bu tarz sorularda onerım sıkları dıkkatlı ıncelemenız zaten farklı olan sık kendısını az cok bellı eder bırde tekrar soyluyorum asırı detaya ınıp cok yoruma kacmayın kacarsanız bıldıgınız soruyuda yanlıs yaparsınız  bıraz tepeden bakmakta fayda var  ;)

serife
Acemi Üye
Acemi Üye

03 Şub 2012, 11:31

çok teşekkür ederim Gökhan Bey, diğer derslerde böyle sıkıntılarım olmadı ama vergi hukukunda detaya fazla iniyorum sanırım, bu biraz da vergiye patronumla çalışmaktan kaynaklandı aslında :) kendisi vergi denetmenleri bürosu başkanlığından emekli, VUK'un hangi maddesinin hangi konuyu içerdiğini ezbere bilen bir adam. çekirdekten gelmiş bugünlere ki, benim de kanunları teferruatıyla öğrenip yorumlamamı istiyor. İnanın hazırladığınız her soruda büyük bir özenle kanunları açıyoruz  :D sınava bu bakış açısıyla hazırlanmaya çalışınca, üstüne bir de uygulamada bildiklerimi katınca benim devreler yanıyor  :)
sanırım şuan için teferruata inmeden yüzeysel çalışmak daha mantıklı; kazanınca 3yıllık staj süresini de hesaba katarsak kanun öğrenmeye bol bol vaktimiz olacak ;D
En son serife tarafından 03 Şub 2012, 11:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Vergi Hukuku” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir