SAP muhasebe programı

Forum Hakkında, SMMM Staja Başlama Sınavı, Çalışma Grupları, Eğitim Paketi Hakkında Sıkça Sorularn Sorular
aycakocg
Üye
Üye

21 Ara 2011, 19:03

arkadaşlar  iş arıyorum ve genelde SAP  programı bileni istiyorlar bende hiç kullamadım bana yardımcı olabilirmisiniz ....

Kullanıcı avatarı
Entropi
Altın Üye
Altın Üye

22 Ara 2011, 08:08

[quote="aycakocg"]
arkadaşlar  iş arıyorum ve genelde SAP  programı bileni istiyorlar bende hiç kullamadım bana yardımcı olabilirmisiniz ....
[/quote]SAP FI veya CO modülleri en çok kullanılanlar. Çalışacağınız şirkete göre bu modüller değişir. Tüm modüllerin toplam maliyeti 15.000.000 $ . Şaka değil gerçek. Ben izmirde Bilge Adam (SAP FI&CO) modülü için kursa gittim. kurs bedeli 2010 yılında 3.200 TL idi. İşverenim karşılamıştı. Geleceğe yönelik kursa gittim tabi fakat bir türlü bu modülü kullanan bir şirkete giremedim.
Oracle biliyorsan SAP programınıda kullabilirsin. Ama çok detaylı. Eğer Bu programı kullanmayı ve bu programda değişiklik revizyon yapmaya yarayan bir programlama dili var (sanırım adı SAP ATT miydi tam hatırlayamıyorum) bunuda öğrenirsen aylık gelirini 3.000 Euro gibi düşünebilirsin.
Alman menşeili bir program olup dünyanın hemen hemen heryerinde büyük firmaların (en çok holdingler) kullandığı muhasebe, finans, üretim ve bir çok adımı takip edebileceğiniz yazılım.
Öğrenmek zor, pratik yaptıkça öğreniyorsunuz. Muhasebe kayıtlarında hata yaptığınızda kaydı silmek gibi lüksünüz yok. ters kayıtla düzeltebiliyorsunuz. Kimlerin hangi kayıtları attığını ve hangi düzeltmeri yaptığını admin görebiliyor. vs. vs.
Anlatmakla pek bitcek gibi değil. :) 7 ay boyunca bu kursa gittim çok faydasını gördüm. Ama asıl olan ve para getirisi yüksek olan kısmı SAP FI&CO (SAP finans&maliyet) modülünü öğrenmek ve SAP ATT (tam hatırlayamıyorum) bu ikisini öğrenebilirsen (eğtimleri 1 yıl sürer) avantajlısın.
Özetle mükemmel bir program. Türkçe versiyonu kullanılmakla beraber yabancı ortaklı firmalarda çalışmak istersen de İng. ve/veya Almanca bilmen gerekiyor.
Benim eğitimim özel nedenlerden eksik kalmıştı. mart/2012 de bilge adama dilekçe verip SAP FI&CO derslerine tekar giricem.

nazlicelikay
Acemi Üye
Acemi Üye

22 Ara 2011, 09:38

ben de www.sapbil.com un derslerine girmiştim, gerçekten faydalı, ücreti de bilge adama göre çok daha uygun. üstelik bilge adamdakinin tersine 7/24 server desteği sağlıyor, laptopunuza kuracağınız SAPGUI programı sayesinde  server üzerinden kurulu onlarca sanal şirket üzerinden öğrendiklerinizin pratiğini yapabiliyorsunuz. bunun dışında eğitim yaklaşık 6 ay sürüyor ilk üç ay sap ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra takip eden üç ayda da seçilen modüle göre (sd, mm, fi&co, hr, qm... ) modül eğitimi veriliyor. burada dikkat edilmesi gereken şey, seçmek istediğiniz meslek. SAP danışmanı mı olmak istiyorsunuz, mali müşavir olarak, çalıştığınız SAP kullanan bir şirkette programı etkin olarak mı kullanmak istiyorsunuz. eğer ikincisi ise (ki SAP danışmanı olunacaksa mali müşavirlik stajı yapmanın anlamı yok ) bu kurstan çok kolay bir şekilde beklentilerinizi karşılayıp SAP ı gönül rahatlığıyla cv nize ekleyebilirsiniz. kursta ayrıca envai çeşit döküman, pdf  vs. bulunuyor hepsi ücretsiz ...

Kullanıcı avatarı
Entropi
Altın Üye
Altın Üye

22 Ara 2011, 11:07

[quote="nazlicelikay"]
ben de www.sapbil.com un derslerine girmiştim, gerçekten faydalı, ücreti de bilge adama göre çok daha uygun. üstelik bilge adamdakinin tersine 7/24 server desteği sağlıyor, laptopunuza kuracağınız SAPGUI programı sayesinde  server üzerinden kurulu onlarca sanal şirket üzerinden öğrendiklerinizin pratiğini yapabiliyorsunuz. bunun dışında eğitim yaklaşık 6 ay sürüyor ilk üç ay sap ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra takip eden üç ayda da seçilen modüle göre (sd, mm, fi&co, hr, qm... ) modül eğitimi veriliyor. burada dikkat edilmesi gereken şey, seçmek istediğiniz meslek. SAP danışmanı mı olmak istiyorsunuz, mali müşavir olarak, çalıştığınız SAP kullanan bir şirkette programı etkin olarak mı kullanmak istiyorsunuz. eğer ikincisi ise (ki SAP danışmanı olunacaksa mali müşavirlik stajı yapmanın anlamı yok ) bu kurstan çok kolay bir şekilde beklentilerinizi karşılayıp SAP ı gönül rahatlığıyla cv nize ekleyebilirsiniz. kursta ayrıca envai çeşit döküman, pdf  vs. bulunuyor hepsi ücretsiz ...
[/quote]bilge adamda da 7/24 server desteği vardı. bize CD ve şifre verdiler şifre vs. evden de istanbul merkeze bağlanıp çalışabiliyorduk. SAP ABAB (en sonunda hatırladım  :) ) ileri eğitimi alırsanız veri tabanı ayarlamaları vs. gibi birçok şeye hakim olursunuz.
Netice şu ki çok güzel para kazanabilirsiniz ama sadece OPERATÖR olarak. Ben ise operatör değil denetimci olma taraftarıyım. Bu tür praogramlar herşeyi kendi yapıyor (komutları siz vericeksiniz) o yüzden de kayıt mantığını unutuyorsunuz.
Şöyle bir durum daha var. firmalar aslında bunu yapmamalı. Logo, Tiger, Netsis, SAP, Oracle, Zirve, Parabol.. vs. vs. bilen kişileri arıyorlar. halbuki program bilmek muhasebeyi bilmek değilki. birinde menüler üstte, diğerinde solda bir başka prog. orta kısımda. işin özünü bileni bulması gerekiyor aslında. Hayatımda sadece 1 yıl önce bir iş ilanında gördüm şöyle diyordu:
"herhangi bir muh prog. öğrenmiş olma şartı yoktur. kişi bildiğini zaten yapar." bu zihniyetteki işverenleri de ayrıca tebrik etmek gerek. insanlar milyarları kurslara vermek zorunda değil bence.

frt
Aktif Üye
Aktif Üye

22 Ara 2011, 12:03

[quote="Entropi"]
[quote="nazlicelikay"]
[/quote]bilge adamda da 7/24 server desteği vardı. bize CD ve şifre verdiler şifre vs. evden de istanbul merkeze bağlanıp çalışabiliyorduk. SAP ABAB (en sonunda hatırladım  :) ) ileri eğitimi alırsanız veri tabanı ayarlamaları vs. gibi birçok şeye hakim olursunuz.
Netice şu ki çok güzel para kazanabilirsiniz ama sadece OPERATÖR olarak. Ben ise operatör değil denetimci olma taraftarıyım. Bu tür praogramlar herşeyi kendi yapıyor (komutları siz vericeksiniz) o yüzden de kayıt mantığını unutuyorsunuz.
Şöyle bir durum daha var. firmalar aslında bunu yapmamalı. Logo, Tiger, Netsis, SAP, Oracle, Zirve, Parabol.. vs. vs. bilen kişileri arıyorlar. halbuki program bilmek muhasebeyi bilmek değilki. birinde menüler üstte, diğerinde solda bir başka prog. orta kısımda. işin özünü bileni bulması gerekiyor aslında. Hayatımda sadece 1 yıl önce bir iş ilanında gördüm şöyle diyordu:
"herhangi bir muh prog. öğrenmiş olma şartı yoktur. kişi bildiğini zaten yapar." bu zihniyetteki işverenleri de ayrıca tebrik etmek gerek. insanlar milyarları kurslara vermek zorunda değil bence.
[/quote]
Sana kesinlikle katılıyorum program bilmek iyidir heleki SAP programını.Ama program bilmek muhasebe bilmek değildir,muhasebeyi bilen zaten neyi nereden alacağını bilir.

nazlicelikay
Acemi Üye
Acemi Üye

22 Ara 2011, 12:39

muhasebe bilen neyi nereden alacağınıtabi ki kesinlikle bilir fakat SAP programı diğer muhasebe paket programlarından çok farklıdır ve  o kadar karmaşık bir yapıdadır ki yeminli mali müşavir getirseniz basit bir yevmiye kaydını yapamaz SAP üzerinde eğer hiç bir fikri yoksa...

Kullanıcı avatarı
ozziii1905
Acemi Üye
Acemi Üye

22 Ara 2011, 16:09

1999 yılında siemenste muhasebe stajını yaparken kullanıyorduk sap'ı. Hala da büyük ihtimalle kullanıyorlardır. Menüsü inanılmaz karışıktı, açık söylemek gerekirse bütün muhasebe personeli hatta müdürü bile ezbere kullanıyorlardı. Program almancaydı,personelde almanca bilmeyince ezbere gitmek kaçınılmaz oluyordu.  Bir hata yaptığında ancak ters kayıtla kapatabiliyorduk. Çok iyi biliyorum işin içinden çıkamadıklarında yada telefonla yardım aldıkları halde bile bir hatayı düzeltemediklerinde istanbul kartaldaki fabrikadan elemanlar gelip ,10 saniye sürecek işi yapıp gidiyorlardıı. Ben ve arkadaşım o zaman nasıl akıl etmişiz hatılamıyorum ama 3 aydan daha fazla zamanda programdaki her almanca kelimeyi şirkettekilerden gizlice 2 stajer türkçeye çevirdik. stajdan sonra bunun sayesinde 2 yıl siemenste iyi paralara çalıştık ikimizde. İlk maaşımı bile hatırlıyorum 187.000.000 TL di. 18 yaşında bir çocuk için çok büyük paraydı. O zaman şirket almanya ya göndermek istedi bizi ileri finans modülünü öğrenmemiz için ama ben kabul etmedim, üniversite okuyacağım diye tutturdum. Hiç unutmuyorum muhasebe müdürü özcan bey vardı. "çocuklar bakın bu fırsatı kaçırmayın, girin açık öğretim de okuyun üniversiteyi öyle bitirirsiniz" demişti. Kabul etmedik tabi.Hayatımda yaptığım en büyük hatadır bu zaten. Uzun lafın kısası maddi durumunuz el veriyorsa gidin öğrenin finans modülünü.

aycakocg
Üye
Üye

29 Ara 2011, 09:05

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için açıkçası ben sap programını basit bir muhasebe programı zannediyordum ve Bilge Adama bende baktım kurs için fiyatlar uçuk  ve değimez dedim muhasebeyi bildikten sonra her programı rahatça çözebilirim  diye düşünüyorum sonujçta meslek olarakta Mali Müşavirlik yapmayı düşünüyorum . programı öğrenmesemde olur ozaman bende normal muh. prog. kullanan bir işe girerimmmm  tabi iş bulabilirsem  offff  ;)  tekrar hepinize teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Entropi
Altın Üye
Altın Üye

29 Ara 2011, 09:54

[quote="aycakocg"]
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için açıkçası ben sap programını basit bir muhasebe programı zannediyordum ve Bilge Adama bende baktım kurs için fiyatlar uçuk  ve değimez dedim muhasebeyi bildikten sonra her programı rahatça çözebilirim  diye düşünüyorum sonujçta meslek olarakta Mali Müşavirlik yapmayı düşünüyorum . programı öğrenmesemde olur ozaman bende normal muh. prog. kullanan bir işe girerimmmm  tabi iş bulabilirsem  offff  ;)  tekrar hepinize teşekkürler
[/quote]Arkadşım mali müşavir ol 20 tane şirket defteri edinmeye çalış. en kötü 6.000 - 8. 000 Tl gelirin olur. adam gibi adam yanına al onunda hakkını ver. kimseye minnet etmeden onurunla çalış kazan. kendini denetime yoğunlaştır. Bil baltaya SAP ol.  ;) balta olmadan SAP hikaye  ;) İnan bu büyük firmaların hepsinin YMM veya Bağımsız Denetçisi var. Ve hiçbiri kullanılan programa bakmıyor. Verileri kontrol ediyorlar sadece. Yani sen mali mişavir olunca geç bakalım şu bilgisayarın başına diyemiyolar. programdan çıktı alıp önüne koyuyolar incelemen için.

destina08
Aktif Üye
Aktif Üye

29 Ara 2011, 10:46

Arkadaşlar kurslarda bazı programlar demo şeklinde verilebiliyor. SAP programı da demo olarak kurulamaz mı?

Kullanıcı avatarı
Entropi
Altın Üye
Altın Üye

30 Ara 2011, 08:06

[quote="destina08"]
Arkadaşlar kurslarda bazı programlar demo şeklinde verilebiliyor. SAP programı da demo olarak kurulamaz mı?
[/quote]15.000.000 dolarlık programın demosu yok malesef  ;) kursa gittiğinizde ancak demo veriyolar ama o da geçiçi.

Krizantem
Altın Üye
Altın Üye

30 Ara 2011, 08:31

Güzel bir paylaşım olmuş. SAP programını bilmiyordum :) sayenizde bilgim oldu, teşekkürler arkadaşlar. Bir ilave de ben yapayım.

Tüm programların mantığı aynıdır, birinde kaydetme: F2 ise diğerinde Enter'dır. İşin matematiği muhasebe mantığını bilmek ve program dillerine hakim olmaktır.
[align=right]İnanmak var olmaktır bilirsin, inandığımız şeyler için yaşayalım ;) [/align]

Çok mütevaziyimdir bu yüzden sadece iyi olduğumu iddia ediyorum. Yoksa "MÜKEMMEL" olduğumu herkes bilir (:

destina08
Aktif Üye
Aktif Üye

30 Ara 2011, 10:08

ben de birkaç program biliyorum ve bence de yeni bir program kullanmak yeni cep telefonu kullanmak gibi. temel mantık aynı, kurcalayınca çözüyorsun ama işyerleri pek böyle düşünmüyor.

umutbayrak3321
Acemi Üye
Acemi Üye

07 Şub 2012, 10:18

ben SAP kullanıyorum basit bi program aslında sen kaydı atıyosun maliyet raporlama filan kendisi hazırlıyor tabi bunları varyantları olması lazım bunlarıda bilgi işlemciler biliyor ama bu programı öğrenince 2 büyük şirketten teklif aldım oda ayrı bi mesele  :D

darkpirate
Acemi Üye
Acemi Üye

28 Şub 2012, 00:35

SAP diyoruzda bu programın bir modülünü öğrenmek dahi 4000 TL den başlıyor ,ki buda en ucuz kurumların fiyat başlangıçları

Kullanıcı avatarı
atasil
Acemi Üye
Acemi Üye

28 Şub 2012, 11:15

Ben SAP öğrenmek istiyordum geçen gün bilge adamın ilanını gördüm 1000 tl ye varan indirim diyordu telefonla aradım tanıtımdan sonra logo tiger ve SAP ileri finans ve maliyet modülleri dahil 4900 tl dediler 300 saatmiş baya pahalı geldi. internetten de çok araştırdım dediğiniz gibi hiçbir bilgi yok demoda yok tabiki bu programı öğrenmek için ya bir şirkete düşük maaşla girip öğrenmek gerekiyor yada paraya kıyıp kursa gitmek gerekiyor. SAP kursu veren başka yer varmı bileniniz varsa paylaşırsa sevinirim...

darkpirate
Acemi Üye
Acemi Üye

28 Şub 2012, 22:05

[quote="atasil"]
Ben SAP öğrenmek istiyordum geçen gün bilge adamın ilanını gördüm 1000 tl ye varan indirim diyordu telefonla aradım tanıtımdan sonra logo tiger ve SAP ileri finans ve maliyet modülleri dahil 4900 tl dediler 300 saatmiş baya pahalı geldi. internetten de çok araştırdım dediğiniz gibi hiçbir bilgi yok demoda yok tabiki bu programı öğrenmek için ya bir şirkete düşük maaşla girip öğrenmek gerekiyor yada paraya kıyıp kursa gitmek gerekiyor. SAP kursu veren başka yer varmı bileniniz varsa paylaşırsa sevinirim...
[/quote]

Üstad sapbil adlı firmada veriyor ,fiyatları biraz daha cazip ama çokta değil ; yanlız SAP tek başına birşey katmaz sana ;bu anlamda çalışabilmen için ve programa vakıf olabilmen için iyi ingilizcen olması gerekir ;yani bu program ingilizceyle beslenir;ki eğer dil iyiyse düşünmeden yazıl derim ,bu anlamda çok açık var.Bilge adam sana türkçe anlatır herşeyi ,kurs bitimindede ne olup bittiğini anlamazsın :D

Kullanıcı avatarı
atasil
Acemi Üye
Acemi Üye

29 Şub 2012, 08:50

[quote="darkpirate"]
[quote="atasil"]

Üstad sapbil adlı firmada veriyor ,fiyatları biraz daha cazip ama çokta değil ; yanlız SAP tek başına birşey katmaz sana ;bu anlamda çalışabilmen için ve programa vakıf olabilmen için iyi ingilizcen olması gerekir ;yani bu program ingilizceyle beslenir;ki eğer dil iyiyse düşünmeden yazıl derim ,bu anlamda çok açık var.Bilge adam sana türkçe anlatır herşeyi ,kurs bitimindede ne olup bittiğini anlamazsın :D
[/quote]

Açıklamaların için çok sağol üstadım :) ingilizcem çok da iyi sayılmaz, önerilerini dikkate alıcam teşekkür ederim.

beras
Acemi Üye
Acemi Üye

06 Mar 2012, 15:47

Çalıştığım firma 2008 yılında SAP programına geçti. Bu şekilde SAP öğrendim.
SAP geçerken tüm süreçlerinde bulundum. PA&CO (Raporlama),FI (Muhasebe),MM (Lojistik),SD (Satış) ve AA (Duran Varlık) Anahtar kulanıcısıyım. Tüm şirkette programı öğrettik. Bu konuda çok şanslıyım.
Sap öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Kullanıcı avatarı
loveme
Altın Üye
Altın Üye

06 Nis 2014, 11:05

Vade hesaplama hakkında bildıgınız kolay bir yontem var mı?
tesekkurler

“Sıkça Sorulan Sorular” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir