Ders Ders Ayrılmış Denemelerdeki denetim soruları

Kullanıcı avatarı
Filiz Türkoğlu
Yönetici
Yönetici

09 Oca 2011, 16:38

Aminnn.. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah herşeyde.. Amin amin aminn...
"Cesaret hiçbir şeyden korkmuyorum demek değildir. Korkmamayı sadece aptallar yapabilir. Cesaret korksan da o işin üzerine gidebilmektir." demiş bir zat-ı muhterem...

Genelde objektif, kizinca subjektif; birazcik narsist; yerinde realist; koyu bir kemalist; kesinlikle humanist sirasi gelince duygusal, ucuk kacik marjinal..yeterli mi... :) :)

BETÜL_20
Altın Üye
Altın Üye

09 Oca 2011, 19:54

[quote="pinkdreams"]
Aminnn.. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah herşeyde.. Amin amin aminn...
[/quote] ;) aminnn
HAYAT ÇATLAK BARDAKTAKİ SUYA BENZER....İÇSENDE TÜKENİR İÇMESENDE  !!!!!  BU YÜZDEN TAT ALMAYA BAK ÇÜNKÜ YAŞASANDA BİTECEK YAŞAMASANDA ..........!!!!!!!!

ynstmz
Aktif Üye
Aktif Üye

10 Şub 2011, 17:07

Bilançoda yer alan varlıklar ve borçlar bilanço tarihinde müşteri işletmede mevcut olmalı ve mali tabloların kapsadığı döneme ilişkin kayıtlar tüm işlemlerini kapsamalıdır.

Seçeneklerde cevap için gerçeklik olduğu söylenmiş. İlk kısımda gerçeklik ifadesi anlaşılıyor ama ikinci kısımda bütünlük ilkesini ilgilendiren bir durum söz konusu.. Arada kaldım...  

İşletme dışındaki uzman kişilerce işletme yönetiminin başarısını ortaya çıkarmaya yönelik yapılan geniş kamsmlı denetim türü hangisidir ?
A. Faaliyet denetimi
B. Şirket denetimi
C. Performans denetimi
D. Uygunluk denetimi
E. Mali tablolar denetimi

Cevap C şıkkı   .. Ben şöyle biliyorum    Faaliyet denetimi = Performans denetimi ... Değil mi ?

Uygunluk denetimi yapan denetçi aşağıdaki kıstaslardan hangisini kullanmaz ?
A. Yönetim kurulu kararları
B. Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri
C. Üçüncü Kişilerce yapılan sözleşmeler
D. Üst yönetimin belirlediği politika ve yöntemler
E. İşletme içi yönetmenlikleri yönergeler sirküleri

Cevap B şıkkı..
Uygunluk denetiminin tanımında, İşletme içi(Ana sözleşme, işletme politikaları vs.) ve dışındaki kanunlara uyulmasıdır. Ben bu tanımdan GKGMİ'ne uyulması gerektiğini düşünüyorum. Diğer yandan 3. kişilerle yapılan sözleşmeler uygunluk denetimini ilgilendirmez diye düşünüyorum.

Aşağıdakilerden hangisi sürekli dosyada yer alır?
A. Çalışma mizanı
B. Denetim kanıtları
C. Muhasebe yönetmenliği
D. Denetim programı
E. Denetim raporu

Cevap için C şıkkı denmiş. Ben E olduğunu düşünüyorum. Çünkü muhasebe yönetmenliği sürekli dosyada neden yer alsın ki..Çalışma dosyasında,  İşletmeyi ilgilendiren bilgiler olması gerekmiyor mu.?

Aşağıdakilerden hangisi denetim ile ilgili bağımsız denetçinin yapmaması gereken bir işlemdir?
A. İşletmenin çalışma ortamını iyi tanıması
B. İyi bir organizasyon ve koordinasyon yapması
C. Müşteri işletme ile iyi ilişkiler kurması
D. Denetim standartalrına uygun davranması
E. İyi bir plan yapması

Cevap için C şıkkı demiş. C şıkkı olabilmesi için '' Müşteri işletmeyle ekonomik ilişkiler kurması'' deseydi doğru olur diye düşündüm.. Müşteri işletmeyle iyi ilişkiler kurması bağımsızlık standardını etkiler mi?

Aşağıdakilerden hangisi müşteri işletme hakkında bilgi edinme için gerekli prosedürlerden biri değildir ?
A. Müşteri işletmenin yer aldığı sektör
B. Müşteri işletmenin işi, örgüt yapısı ve faaliyet özellikleri
C. Müşteri işletmenin ortaklık yapısı
D. Müşteriyi etkileyen yasal düzenlemeler
E. Müşteri işletmenin muhasebe bilgilerine uygulanan analitik prosedürlerin sonuçları

Cevap C.. Ben E şıkkı olduğunu düşünüyorum..

Arkadaşlar teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.. Sizin içinde ufak bir tekrar olur. :)
En son ynstmz tarafından 10 Şub 2011, 17:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
__Gurur Muvaffakiyetin EN Büyük Düşmanıdır__

ynstmz
Aktif Üye
Aktif Üye

11 Şub 2011, 15:49

İşletme yönetimi teyit mektubu vermeyi reddederse ne tür bir denetim görüşü verilir?

A. Olumsuz şart
B. Olumlu şart
C. Şartlı görüş
D. Görüş bildirmekten kaçınma
E. Açıklamalı görüş bildirme

Kullanıcı avatarı
achilles
Altın Üye
Altın Üye

11 Şub 2011, 15:51

[quote="ynstmz"]
İşletme yönetimi teyit mektubu vermeyi reddederse ne tür bir denetim görüşü verilir?

A. Olumsuz şart
B. Olumlu şart
C. Şartlı görüş
[/quote]

cevap  C. Şartlı görüş            bildirir

ynstmz
Aktif Üye
Aktif Üye

11 Şub 2011, 16:04

[quote="achilles"]
[quote="ynstmz"]

A. Olumsuz şart
B. Olumlu şart
C. Şartlı görüş
[/quote]

Tşk ederim bende öyle düşünmüştüm sanırım cevap anahtarı yanlış.. A şıkkı yazıyor cevap anahtarında.

cevap  C. Şartlı görüş             bildirir
[/quote]

Kullanıcı avatarı
achilles
Altın Üye
Altın Üye

11 Şub 2011, 16:58

Resim

ynstmz
Aktif Üye
Aktif Üye

11 Şub 2011, 17:38

Çalışma notlarında şartlı görüş bildirir diye açıklama yapılmış.. Ne enteresan bi ders bu yahu :)

Tşk ederim arkadaşın açıklamaların için

Kullanıcı avatarı
achilles
Altın Üye
Altın Üye

11 Şub 2011, 20:40

[quote="ynstmz"]
Çalışma notlarında şartlı görüş bildirir diye açıklama yapılmış.. Ne enteresan bi ders bu yahu :)

Tşk ederim arkadaşın açıklamaların için
[/quote]

YÖNETİM TEYİT MEKTUBU

Denetim çalışmaları tamamlanmak üzere iken denetçilerin unutmamaları gereken hususlardan birisi de denetime esas olan ve denetim görüşü verilen mali tabloların imzalı örnekleri ile Yönetimin Teyit Mektubu veya Yönetimin Doğrulama (Beyan) Mektubu adı verilen bir belgenin imzalı bir şekilde işletme yetkililerinden alınması gereğidir.

Eğer işletme yönetimi böyle bir teyit mektubunu veya önemli konularda denetçinin yazılı bilgi verme isteğini reddederse ve bu denetçi tarafından önemli konularla ilgili bulunursa, denetçi bu durumu denetim görüşü oluşturma yönünde bir kapsam sınırlaması kabul eder. Bunun sonucunda ya denetim görüşünü şartlı verir ya da olumsuz rapor verir.
En son achilles tarafından 11 Şub 2011, 20:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ynstmz
Aktif Üye
Aktif Üye

11 Şub 2011, 20:50

Her türlü ters köşe ihtimalimiz var bu gibi sorularda, açıklama içermiyor  2 seçenek arasında kalıyoruz...

Teşekkür ederim arkadaşım açıklamalar için sınavda bu sorunun aynısı gelirse cevabı biliyoruz :)

Kullanıcı avatarı
achilles
Altın Üye
Altın Üye

11 Şub 2011, 20:54

[quote="ynstmz"]
Her türlü ters köşe ihtimalimiz var bu gibi sorularda, açıklama içermiyor  2 seçenek arasında kalıyoruz...

Teşekkür ederim arkadaşım açıklamalar için sınavda bu sorunun aynısı gelirse cevabı biliyoruz :)
[/quote]

evet aynen dediğin gibi arkadaşım ters köşe sınavda çıkarsa tesmer ne derse o misali olumsuz deriz :)

Kullanıcı avatarı
Capricorn
Altın Üye
Altın Üye

12 Şub 2011, 06:51

Buna benzer bir soru daha vardı, yanılmıyorsam 2007 kasım döneminde sorulmuş. Soruda aynen şöyleydi;

Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi halinde denetçi olumsuz görüş bildirir?

A) Kanıt toplanması sırasında işletme tarafından kısıtlanması
B) Hesaplarla ilgili önemli hataların olması
......

Her iki seçenekte doğrudur. Yalnız bu soru iptal edildi mi bilmiyorum ama deha'nın soru çözümlü kitabında şöyle bir not düşmüşler bu sorunun altına;

Bu soruda özü itibariyle 2 doğru cevap vardır ancak, mali tablolarda önemli hataların olması daha olumsuz bir faktör olarak kabul edildiğinden daha ağır basmaktadır..
"Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

ynstmz
Aktif Üye
Aktif Üye

12 Şub 2011, 08:08

Yine notlarda aynı bir soru daha var.

Aşağıdakilerden hangisi durumunda denetçi olumsuz görüş bildirir?

A. Önemli hataların olması
B. İşletmenin kanıt toplama sırasında denetçiye güçlük çıkarması

Cevap B idi. Yani seçeneklerdeki yoruma göre cevap değişebiliyor.

Kullanıcı avatarı
achilles
Altın Üye
Altın Üye

12 Şub 2011, 10:32

[quote="Capricorn"]
Buna benzer bir soru daha vardı, yanılmıyorsam 2007 kasım döneminde sorulmuş. Soruda aynen şöyleydi;

Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi halinde denetçi olumsuz görüş bildirir?

A) Kanıt toplanması sırasında işletme tarafından kısıtlanması
B) Hesaplarla ilgili önemli hataların olması
......

Her iki seçenekte doğrudur. Yalnız bu soru iptal edildi mi bilmiyorum ama deha'nın soru çözümlü kitabında şöyle bir not düşmüşler bu sorunun altına;

Bu soruda özü itibariyle 2 doğru cevap vardır ancak, mali tablolarda önemli hataların olması daha olumsuz bir faktör olarak kabul edildiğinden daha ağır basmaktadır..
[/quote]

evet kardeşim aynen dediğin gibi olumsuz bir faktör olarak kabul edilmesi daha ağır basıyor sınavda da onu kabul edicez

“Muhasebe Denetimi” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir